Keltské akce

Na této stránce mohou být uvedeny také Vaše zprávy o různých uskutečněných kulturních akcích
s keltskou tématikou.
Zejména jde o koncerty a podobně. Příspěvky posílejte na
keltoman@seznam.cz

Pro informace o akcích, které se budou teprve konat, použijte prosím Návštěvní knihu.

02.05.2003

Keltoman

Přináším zde krátkou reportáž o 9. ročníku mezinárodního festivalu "SVÁTEK KELTSKÉ KULTURY BELTINE 2003",
který proběhl 30.04. a 01.05.2003 v Telči.

Popravdě řečeno, byl jsem zklamán. I když myšlenka byla dobrá, samotné provedení poněkud nepovedené. Zdálo se mi, že to nikdo neorganizuje (chybí "režisér"). Za vstupné pro dospělé ve výši 370 Kč a pro děti 180 Kč se domnívám, že šlo zorganizovat lepší podívanou. U pódia nebylo vidět jediného pořadatele, takže rej před ním částečně zakryl výhled na účinkující. Samotná akce začala asi s 20minutovým zpožděním, chvíle čekání byla z neznámých důvodů vyplněna tichem, i když jistě nebyl problém pustit reprodukovanou keltskou hudbu ze slušně vybaveného stanoviště zvukařů. První vystoupení skupiny Jan Hrubý a Kukulín bylo velmi hezké a nasadilo tak laťku hodně vysoko. Zde je malá ukázka skladby Čarodějnice z Flostenbury ve formátu MP3. [Aktualizováno 05.03.2006] Jan Hrubý má konečně své vlastní webové stránky se zajímavými informacemi, diskografií i multimediálními ukázkami. Následující Czeltic jim nesahal ani na paty a třeba hit "Holka modrooká" jaksi nesedl. Nešťastná byla asi 40minutová nudná přednáška pana Mgr. Obšusty "Keltové v Podyjí", která nebrala konce. Po něm začala hrát velmi slibně formace Happy to meet. Přesně o půlnoci se zablesklo (asi se na Beltine rozhněval bůh blesků a hromobití Taranis) a propukla průtrž mračen, která koncert z větší části zcela rozprášila (prchající dav zakopával ve tmě o lidi ležící ve spacácích). Pochválit lze zvolené krásné prostředí zámecké zahrady a zajištění občerstvení a sociálních zařízení a bezprostřední blízkost parkování. Ono prostředí zámecké zahrady však na rozdíl od prostředí středověkých hradů neumožnilo větší produkce s ohněm, který jakožto uznávaný keltský živel k svátku Beltine bezesporu patří! Dále jsem očekával větší nabídku předmětů s keltskou tématikou.

[Aktualizováno 18.06.2004] Musím nyní s postupem času konstatovat, že ta hudba formace Czeltic není zase tak špatná, a přeji jim, zejména Vaškovi Routovi, mnoho úspěchů J

Kdo má zájem, uvádím zde odkaz na velmi zdařilé stránky z Beltine 2003

 

 

12.02.2004

Keltoman

Zde přináším zprávu o koncertu skupiny Dún an Doras, který proběhl 11.02.2004 v Brně, v hudební kavárně Stará pekárna.
Vydal jsem se tam o hodinu dříve a moc dobře udělal. Malý klub s výbornou akustikou se brzy totiž zcela zaplnil. Osud průběhu koncertu však trochu zamíchala Matka příroda se svou mimořádně štědrou sněhovou nadílkou na Vysočině… V důsledku toho se skupina nečekaně rozdělila. V klubu již byla zpěvačka Kateřina Garcia a hráč na příčnou flétnu Radvan Markus, zatímco zbytek kapely (i s nástroji) - tedy houslista Daniel Malczyk, kytarista Petr Košumberský a perkusionista Jakub Severin - zůstal uvězněn v nekonečné koloně na dálnici mezi Prahou a Brnem. Katka a Radvan však s podporou místních kytaristů pokryli čas do příjezdu nedobrovolných zajatců z D1 improvizovaným vystoupením naprosto skvěle. Ti pak dorazili o hodinu později a po kratinké zkoušce a ladění přešli plynule na vystoupení podle původního plánu. Proběhl také křest CD zástupci společnosti Indies Records, která disk vydala. Obecenstvo na závěr nechtělo Katku s fantastickým hlasem doprovázenou skupinou hudebníků, kteří hrají s viditelným nadšením a naplno, od srdce i od duše, vůbec pustit z pódia. Co ještě více dodat? Že jsou opravdu irskou kapelou č. 1 u nás. Že by mohli do Brna jezdit klidně častěji. A že jim přeji mnoho dalších úspěchů.

Keltomanovi - Káťa Garcia, Dan, Kuba, Radvan. Tak z těchto podpisů na bukletu mého CD mám opravdu radost!

Pro zvětšení klikněte na obrázek. Pro návrat použijte tlačítko Zpět Vašeho prohlížeče. Foto © TBB

 

 

03.08.2004

Keltoman

V sobotu 31.07.2004 jsme se s rodinou vypravili na keltský festival Lughnasadh, který od dopoledních hodin probíhal na nádvoří státního hradu Veveří, tyčícího se na skále nad hladinou "brněnského moře". Tento objekt pocházející již z 1. poloviny 13. století, kde se svého času zastavil na svatební cestě i proslulý ministerský předseda Velké Británie Winston Churchill, byl nejvíce zdevastován za minulého režimu. Zájemcům o bližší informace o hradu, který se opravdu přímo pojí se známou dětskou říkankou "Na Veveří devět věží, kdo nevěří, ať tam běží", mohu doporučit k přečtení např. tento článek. Naštěstí již probíhá obnova tohoto středověkého architektonického klenotu. Více o tom najdete také na stránkách http://www.veveri.cz.

Na nádvoří jsme dorazili před osmnáctou hodinou, abychom stihli ohlášený koncert skupiny TUBABU. Bohužel se nejednalo o koncert známé skupiny bubeníků, nýbrž o koncert absolventů workshopu u skupiny TUBABU, který se zde na Veveří konal před týdnem. Ačkoliv absolventi hráli na africké djembe a yabaru pěkně, postrádal jsem zde libozvučné tóny dalších tří dvouhlavých bubnů udávajících rytmus - zvaných dundun, sangban a kenkeni. Kdo je zná, ten ví přesně, o čem zde mluvím J
Programem provázel profesionálně a s přehledem Jiří moravský Brabec. Brněnský Démáirt předvedl ukázky irských tanců. Pěkně zahrála formace Asonance, která uvedla i několik zbrusu nových skladeb. Tato skupina hraje letos již 28. rok! Po nich zahrála moje oblíbená skupina Dún an Doras, která musela dvakrát přidávat. Šel jsem se pozdravit s jejich houslistou Danem Malczykem. Spolu s ním rád doufám, že si zopakují koncert ve Staré pekárně v Brně. Také jsem využil festivalu k tomu, abych osobně pozdravil Vaška Routa. Nebylo vůbec těžké jej poznat díky skotskému kroji (kiltu). Po ukázce hry na skotské dudy pak s vitalitou a svérázným humorem jemu tak vlastním organizoval výuku jednoho ze skotských tanců. Hudební závěr patřil Českému srdci, které to pěkně rozpumpovalo řízným "keltským" bigbítem. Fantastický kolorit jejich vystoupení ještě dokresloval vycházející měsíc v úplňku, který se šplhal nahoru přes cimbuří hradní zdi a spolu s temnými obrysy hradu umocňoval tu ohromnou atmosféru. Rád přijdu za rok zas.

 

 

21.09.2004

Keltoman

11.09.2004 jsem s rodinou navštívil Barbarské hody - jednu z akcí pořádaných každý rok v keltské usedlosti ISARNO. Toto místo v prostředí bývalého lomu je jedinečné. Nachází se u Letovic (asi 50 km na sever od Brna), když tam odbočíte na přehradu Křetínka. Cesta je značena jako Keltský skanzen. Skupina nadšenců okolo Aleše Olesova a Simony Hruškové zde vybudovala a stále ještě buduje keltskou osadu, která v současnosti zahrnuje již sedmnáct staveb. Bližší podrobnosti uveřejněné v médiích najdete zde. Zajímavý je článek o výstavbě pece na vypalování keramiky laténského typu, kterou postavili studentky SOŠ a SOU tradičních řemesel Velké Opatovice. Mimo akcí jako jsou zmíněné Barbarské hody (je jich celkem šest) lze v ISARNU objednat celodenní program pro školy 1 a 2. stupně nebo skanzen navštívit o víkendech. Více informace na jejich stránce. Jednou ze staveb je vysoce stylová Medová chýše, kde si můžete dát medovinu, pivo, nealko a dobré jídlo. Na celém projektu je ohromné, že se zde nejedná o nějakou živelnou výstavbu, ale všechny stavby jsou věrnými replikami skutečných historických archeologických nálezů a jsou konzultovány s odborníky. Když jsme došli z parkoviště k majestátné vstupní bráně, bylo to jasné: je to rekonstrukce vstupní brány do oppida Závist! Naše děti v areálu krmily kozy, zajezdily si na koni (samozřejmě vedených místními Kelty) a vyzkoušely si střelbu z luku (zdravím lučištníka Bena J ). Nakonec skončily v kovářské dílně, kde syn (8) velmi zaujatě rozdmýchával měchem oheň v peci, pořád něco kutil a dcera (5) vyráběla keltské šperky z měděného drátu. Také jsem se přidal do ohýbání spirálek a tak jsme jistě v kovárně pobyli dvě hodiny. Potom jsme shlédli vystoupení skupiny historického šermu. Odjížděli jsme s příjemnými pocity a s vědomím, že se sem budeme rádi vracet. Syn na zpáteční cestě v autě navíc ohodnotil návštěvu Isarna jako nejlepší akci "z celých prázdnin". Ta iluze, že jste se octli v čase o více než 2000 let zpět, je velmi dokonalá, a jako příznivci všeho keltského mi nezbývá nic jiného, než za ni Keltům z Isarna poděkovat. Aktualizováno 11.04.2006] Celá fotogalerie.

Keltská usedlost ISARNO, sobota 11.9.2004

 

19.02.2005

Keltoman

Musím tímto trochu dohnat časový skluz a vzdát holt další české skupině hrající tradiční irskou a skotskou hudbu i původní tvorbu v keltském duchu, která si to opravdu zaslouží. Tato skupina se jmenuje Irish Dew a vznikla v roce 1995. Jejími současnými členy (na fotografii zleva doprava) jsou: Robert Fischmann (příčná flétna, thin-whistle, low-whistle), Václav Veselý (akordeon, akustická kytara), Sean Barry (keltská harfa) a Jiří Podzimek (akustická kytara). Jinak Sean je Angličan s irskými předky a na keltskou harfu hraje již od svých 9 let… Byl jsem na koncertu této skupiny v Brně 28.01.2005 v hudební kavárně Stará pekárna a měl tak možnost slyšet ji hrát "na živo". Nevím o ničem, co bych jim vytknul. Hudebníci hrají s naprostou bravurností a lehkostí a je to moc příjemná hudba. Pokud ji neznáte, mohu vám doporučit např. jejich CD "Závist" (pojmenováno po bývalém keltském oppidu u Prahy, nikoliv po významné české vlastnosti. Skupina nyní pracuje na novém CD, které se bude jmenovat "Šance" a mělo by vyjít letos na jaře. Držím jim k tomu palce a děkuji dodatečně za pohodu, kterou rozdávali při koncertě v Brně a jejich manažerovi Vojtěchu Jindrovi za to, že mi zajistil lavičku, abych mohl sedět J CD Šance pojmenované podle keltského oppida na Zbraslavi úspěšně vyšlo u Indies v květnu 2005. Jeho nahrávání se rozhodla svou účastí podpořit řada známých hudebníků – zpěváci Robert Křesťan, Lenka Filipová či Zuzana Stivínová a instrumentalisté Luboš Malina (Druhá tráva), Jiří Veselý (ETC, Bratři Ebenové, Dobrohošť), Radek Klučka (ex Čechomor), Afričan Wally Touré, Lamine Kouyate, František Segrado a řada dalších. Přiznám se, že na první poslech mne album nechytlo ihned, tak jako starší Závist. Až jsem se ale do něj zaposlouchal hlouběji, přišel jsem na to, že je opravdu skvělé. Výborné aranžmá a skvělé vokály hostujících hudebníků propůjčují tomuto albu nebývalou barevnost. Keltský náboj z něho přímo čiší. Např. při poslechu Druhé hory nebo Noci pod Bare Hill se ocitám zpět v pradávné Evropě. Vyzkoušejte si to také, je to opravdová muzikoterapie...

[Aktualizováno 30.03.2006] Fotografie skupiny již neodpovídá skutečnosti. Na podzim 2005 opustil skupinu kytarista Jiří Podzimek a nahradil ho Andy Seidl (dříve hrál např. ve skupině G&B Petra Nováka). Byl jsem po roce na jejich koncertě 14.03.2006 v Brně ve Staré pekárně. Keltská harfa tentokrát nezazněla (velká škoda), protože Sean Barry na poslední chvíli odletěl hrát do své rodné Anglie na svátek Sv. Patrika, a Andymu se ještě do krve nedostal zcela repertoár Irish Dew…[Aktualizováno 01.04.2008] Skupinu Irish Dew jsem v novém složení - s Andym Seidlem, ale také s kytaristou Vojtěchem Jindrou (hraje rovněž ve skupině Taliesyn a Bran), s houslistou Janem Veselým, slyšel hrát loni na Keltských slavnostech v Sázavě u Žďáru a včera večer ve Staré Pekárně v Brně. Musím nyní konstatovat, že skupina je v nové sestavě sehraná, a že se Andymu repertoár Irish Dew již do krve dostalJ Navíc pěkně zpívá a kromě dokonalé hry na kytaru dokonale zastane i rytmický bubínek vyťukáváním na lub kytary. Dle všeho se skupina chystá vydat novou desku.


Irish Dew v roce 2005

 

 

03.05.2005

Ardbena

IRSKÝ VEČER V KADANI (24.02.2005)

Když jsem jako vždy spěchala cestou z práce domů, stačila jsem zaregistrovat celkem nenápadný plakát s nápisem IRSKÝ VEČER. Samozřejmě moje srdce zalila vlna nepopsatelného pocitu štěstí, že se i v našich končinách konečně dočkáme kousku Irské kultury. Akce se konala v malém kostelíku Stětí sv. Jana Křtitele, který stojí u řeky Ohře. Velké překvapení pro nás bylo zjištění, že zde vystoupí pražská skupina Shannon, protože na plakátě o tom nebyla ani zmínka. Zpočátku to vypadalo, že jedinými návštěvníky jsme tu my. Během třiceti minut se však kostel naplnil lidmi k prasknutí. Vystoupení skupiny bylo skvělé, k některým písním předvedli irské tance tanečníci ze souboru Gall Tír, kteří sklidili velký obdiv. Mezitím nás průvodce večerem naučil některá irská slova a dokonce jsme ochutnali pravou irskou Whisky, nechyběly ani irské legendy, třeba o sv.Patrikovi. Večer se moc povedl a ohlas byl veliký. Snad takových večerů u nás časem přibude, jak se ukazuje je zde docela mnoho příznivců.

Zdraví ARDBENA

Shannon a Gall Tír. Foto © Ardbena

 

 

05.05.2005

Keltoman

BELTINE 2005 v Náměšti nad Oslavou

Přináším zde jen krátkou reportáž o 11. ročníku mezinárodního festivalu "SVÁTEK KELTSKÉ KULTURY BELTINE 2005",
který proběhl 30.04. a 01.05.2003 v Náměšti nad Oslavou.

Již 11. ročník Beltinu se po roce (loni byl v Čechách, v Chebu) zase vrátil na Moravu. Pořadatel - Bratrstvo Keltů - měl tentokrát s výběrem areálu jistě šťastnou ruku. Území zámeckého parku v Náměšti nad Oslavou poskytlo dostatečně mnoho místa pro cca 2500 návštěvníků, účinkující i obyvatele keltské vesnice se stánky různých řemesel. Dění na jevišti se dalo - také díky velkoplošné obrazovce - sledovat pohodlně vleže na trávníku. Také sociální zařízení bylo na velmi slušné úrovni, horší to již bylo s občerstvením. Zde byla bezpochyby podceněna jeho kapacita. Z nekonečných front na všechno mne přešla chuť i žízeň. Cena vstupného na místě činila pro dospělé 390 Kč a pro děti 180 Kč. Hudební vystoupení zahájila skupina Asonance dobrá jako vždycky (elektronické bicí Yamaha ji dává navíc výraznější akcent). Jan Hrubý a Kukulín - klasika. Příjemná, i když zezačátku trochu rozpačitá, byla hostující rakouská skupina Smoky Finish a pěknou profesionální ohňovou show připravila Akáda. Vlasta Třešňák Band mi do tohoto žánru vůbec nesedl. Když jsem pak po 2 letech znovu poslouchal přednášku pana Mgr. Obšusty "Keltové v Podyjí", zamyslel jsem se nad tím, zda Náměšť 2005 není vlastně Telč 2003 "přes kopírák". Osobně asi budu v následujících letech dávat přednost "komornějším" oslavám Beltinu.

Velmi slušnou sbírku fotografií z Beltine 2005 od Jaromíra Zajíčka najdete zde. Pokud jste v Náměšti byli, pak je velmi pravděpodobné, že tam najdete sami sebe anebo někoho ze svých známých! V zájmu objektivity si můžete přečíst i jiné hodnocení na stránkách Arborie s názvem Navštívili jsme Beltine, svátek keltské kultury.

Beltine 2005. Foto © Keltoman
Celá fotogalerie

 

 

27.07.2005

Celtill

Zájezd Keltové na Moravě s CK Kudrna

Ačkoliv osobně nijak netíhnu k zájezdům s cestovními kancelářemi a raději cestuji “na vlastní pěst”, rád bych pochválil cestovní kancelář CK Kudrna za vydařený zájezd po moravských keltských památkách. Ne vždy má člověk možnost navštívit zajímavé lokality jako Býčí skálu, hradiště Černov, Staré Hradisko, ludéřovskou svatyni a mohylu Žuráň za jediný den a vyslechnout si přitom na místě odborný výklad archeoložky (jako odborný doprovod s námi byla paní PhDr. Jana Čižmářová). Na tento zájezd jsem se přihlásil takřka na poslední chvíli a vzhledem k tomu, že nebydlím v Brně, musel jsem také naplánovat autobusové spoje tak, abych se ještě před sedmou dostal na Zvonařku. Což se mi nakonec naštěstí podařilo…Když jsem úspěšně nastoupil a vyhledal u jednoho sedadla mně přidělené číslo čtyřicet, mohl jsem si již v klidu vychutnávat cestu “chrono-kočárem” (dle mého názoru to byl spíše “chrono-trakař”, protože jsem několikrát pěkně poskočil ze sedadla, jak to drncalo, ale nestěžuji si, bylo to pěkné zpestření zájezdu).

Prvním naším cílem byla ona proslulá Býčí skála, byť s Kelty samotnými přímo nesouvisela (alespoň ne s Kelty historickými). Rozhodně nebylo zbytečné navštívit místo onoho krvavého rituálu, i když dnes už víme, že k němu nejspíš ani nedošlo, jak nás o tom ještě v obrozeneckých dobách přesvědčoval pan Dr. Jindřich Wankel. I přesto, že část jeskyně byla za 2. sv. války vybetonována Němci při stavbě továrny, nebylo snadné vyhnout se jílovitému bahnu pokrývajícího zem. To se ochotně přilepovalo na podrážky bot, což znesnadňovalo sestupování do nižších prostor jeskynního systému, nicméně se mi zázrakem podařilo neuklouznout a nespadnout.

Dalším bodem zájezdu se stalo starolaténské hradiště Černov. Jeho honosné valy jsou zřetelné i dnes, po více než 2000 letech. Za tu dobu změnila Matka příroda na hradišti mnohé, avšak všudypřítomné načervenalé kameny nám stále ukazují bouřlivý zánik tohoto hradiště – značnou část Černova zničil oheň.

O dalším navštíveném místě, Starém Hradisku, asi není třeba se příliš rozepisovat. Zbytky laténských valů, pasoucí se krávy, “akropole” s nádherným výhledem po okolí a nádherně tvarované kamínky (pár jich ještě leží na stole kousek ode mě, prostě jsem neodolal:). Po úspěšném přechodu přes Staré Hradisko následovala přestávka, během níž se dalo poobědvat v hospůdce u Páclů nebo vyrazit k místnímu bizardně vzhlížejícímu zámečku (bohužel ne obojí najednou, protože obsluha v restauraci nebyla zrovna nejrychlejší). Nutno uvést, že smažený sýr s hranolkama ve mně vyvolal pocit sytosti ještě do pozdních nočních hodin, i když na to padla skoro celá stokoruna.

Následující návštěva čtyřúhelníkové svatyně u Ludéřova už byla ve znamení deště, který nás překvapil nedlouho poté, co jsme vstoupili dovnitř svatyně. Snad nás keltské božstvo nechtělo nechat na pochybách, že se skutečně jedná o svatyni se vším všudy (což na úplných 100% nevíme, protože zde nebyl prováděn žádný archeologický průzkum), kterou jsme nyní svou návštěvou znesvětili.

Posledním navštíveným místem byla mohyla Žuráň a zároveň také kdysi i Napoleonovo stanoviště, jehož prohlídka už probíhala za vydatného lijáku. Zde jsme se také rozloučili s pí Dr. Čižmářovou, kterou na místě čekal odvoz domů. Na Zvonařku dorazil autobus v 18:25 a myslím, že nikdo neopouštěl stanoviště se zklamáním. Má pochvala směřuje jak k průvodci Pépé Vaškovi, jehož vtipné komentáře zpříjemňovali putování (a v keltské problematice se také dobře orientuje), tak k pí Dr. Čižmářové, bez jejíhož výkladu bychom byli ochuzeni o mnoho informací.

 

 

04.08.2005

Keltoman

Lughnasadh 2005 na hradě Veveří

Takže opět po roce jsme v sobotu 30.07.2005 s rodinou vyrazili na keltský festival Lughnasadh, který opět probíhal na nádvoří státního hradu Veveří. Již na první pohled se na tomto hradě hodně změnilo. Je to takový středověký "fénix", který opravdu vstává z popela a trosek. [Aktualizováno 10.04.2006] Celá fotogalerie současného stavu hradu (k 02.04.2006, rekonstrukce zabere asi 15-20 let). Když jsme dojeli na hrad, hrála kapela Ginevra. Bohužel jsme již nezastihli skupinu Celtic Cross z Ostravy. Věřím, že si setkání s nimi vynahradím letos na Barbarských hodech v Isarnu. Po ní skotští dudáci Vašek Rout a Jan Klement hráli na skotské dudy k veselé výuce skotských tanců. Následovalo vystoupení formace Asonance. Jako vždy byli dobří a museli 4x přidávat. V podhradí se nacházela keltská vesnička sdružení Keltoi a množství různých stánků a obchůdků. Pak jsme se šli podívat na avizované "neuvěřitelné jezdecké šou na hradním mostě". Bohužel v tom okamžiku nemilosrdně a hlavně zcela nečekaně udeřil keltský bůh hromu Taranis. Strhl se pořádný déšť, taková průtrž mračen. Na koncert Happy to meet jsme již nečekali, jeli jsme zcela promočení domů. Ale nevadíJ

Pozadí letošního Lughnasadh na Veveří bych na závěr stručně zhodnotil asi takto: více návštěvníků než loni, méně opilých lidí než loni, kulturnější sociální zařízení a rychlejší občerstvení než loni.

Souboj Keltomanových potomků, Mraxise a Lilintix...

Lughnasadh 2005. Foto © Keltoman
Celá fotogalerie

Lugnasad 2005 v Sázavě

O tom, jaký vlastně byl a jak probíhal ten druhý Lugnasad konaný v obci Sázava u Žďáru nad Sázavou, se můžete dočíst ve formátu PDF zde. Z příspěvku, který mi poslal Je den z Hercynského lesa vyplývá, že nás ten večerní déšť spláchl všechny, ať už jsme byli kdekoliv J .

Lugnasadový obřad Druidů Hercynského lesa

 

 

29.09.2005

Keltoman

Barbarské hody v keltské usedlosti ISARNO 2005

Rok se s rokem sešel a v keltské usedlosti ISARNO proběhly 10.09. letošní Barbarské hody. Již den před tím, stejně jako ráno v den hodů, jsem trochu s obavou vzhlížel k obloze a přimlouval se za příznivé počasí. Vše dobře dopadlo, počasí bylo o této zářijové sobotě skvělé. Původní trochu nesmělá návštěvnost po 13. hodině rychle stoupala a branou oppida (rekonstrukcí vstupní brány do oppida Závist) proudili stále další a další malí i velcí návštěvníci. Součástí akce byla i pravá zabíjačka s porážkou prasátka. Závodu jedlíků v dětské kategorii se zúčastnilo 5 dětí, v kategorii dospělých jich bylo víc. Tam soutěžili jen muži a chrabrý vítěz, pokud se nemýlím, spořádal více než 13 chodů! Já vepřovému ale neholduji, a tak jsem dal přednost kuřátku a ovesným plackám připravovaným paní v keltském oblečení na rozpálené železné desce. V areálu byla také obsazena kovárna s vystavenými meči, štíty a přilbami (i když se letos z pece kouřilo jen krátce a symbolicky), stánek s kvalitními amulety z drahých kamenů. Slušně bylo postaráno o občerstvení jak venku, tak uvnitř v Medové chýši. O kulturní vložku se postaral klub historického šermu BAŠTÝŘI (na snímku dole vpravo). Měli jednak různá průběžná vystoupení, tak naprosto dokonalou večerní ohnivou show. Podmanivá scénická hudba, lepé orientální tanečnice, neúprosné rytířské souboje jen za blikavého světla pochodní a hlavně velký počet aktérů manipulujících s ohněm posunuly v žebříčku mého hodnocení tuto formaci před skupinu Akáda, kterou jsem měl možnost vidět o letošním Beltinu v Náměšti nad Oslavou. O hudbu v irském stylu se postarala znamenitě ostravská skupina Celtic Cross. Její produkce přesně zapadla do prostředí keltských stavení zahalených do obláčků kouře z několika ohnišť na pozadí zapadajícího slunce. Nad průběhem hodů starostlivě bděl Aleš Olesov, který byl opravdu na roztrhání a byl stále jednou nohou "všude". Za organizaci hodů i za možnost vrátit se o více než 2000 let a posedět např. u pohárku lahodné medoviny patří velké uznání jemu a celé jeho keltské osádce.

Na závěr se vrátím k letošním Barbarským hodům ještě z jiného úhlu. Pro mne byly setkáním lidí spojených keltskými myšlenkami. Setkal jsem se tam s "Máchalem", odcházejícím kapelníkem Celtic Crossu. Setkal jsem se tam (konečně) se "svými" - s druidem Lunwerem, Glomen, Ardbenou, Celtillem, s Pejdix, Filipem... Přezdívky z virtuálního prostředí internetu, které se vyskytují také na těchto stránkách, tak dostaly svou reálnou lidskou podobu. Bylo to velmi příjemné setkání. Žiji z něho dosud.

Kmenové foto - zveřejněno u příležitosti Samhainu 2005

[Aktualizováno 25.04.2006] Celá fotogalerie

 

 

07.04.2006

Keltoman

Koncert skupiny České srdce ve Flédě

V úterý 04.04. jsem byl na koncertu skupiny České srdce v brněnské Flédě. Tato akce byla součástí "keltských" koncertů pořádaných CK Kudrna. Skupina provedla křest svého nového alba Náměsíčnej, které by se mělo objevit v prodeji během dubna. České srdce ukázalo, že navzdory své dlouhé existence (založeno 1989) stále bije nezměněnou silou. Naopak, je možná i více "rockovější". Z jejich tvorby si připomeňme například hit Bosou nohou žárem z alba Znamení, kde si zazpívala i Lucie Bílá. Hudebníci předvedli velmi slušný výkon, hráli takřka bez přestávky dvě hodiny a museli přidat čtyři skladby. Jejich kapelník Michal Šenbauer je skutečným "frontmanem" kapely, skvělým hudebníkem a člověkem se smyslem pro "netrapný" humor, který umí uvést obecenstvo do varu. A proto je tak trochu škoda, že na koncert v Brně nepřišlo více návštěvníků. Vždyť tato skupina pohybující se mimo "komerční" proud populární hudby (který zrovna nemusím) hraje vzácně namíchanou směsici keltské a rockové hudby. Zajímavým gradujícím prvkem jsou elektrické housle (hraje na ně Luboš Lisner, který si s nimi často rád vyskočí do výšky). Ještě teď mi v uších doznívá jejich Srdce z Avalonu. Přeji jim, ať se jim dále daří. Z tvorby této skupiny si můžete volně stáhnout skladbu Pára.

 

22.05.2006

Keltoman

Ohlédnutí za Jezeřím

Zde bych se zaměřil na své pocity z tohoto setkání v prostředí, které je pro mne od domova na kilometry tak daleko, a současně v duši tak blízko. Poslední úsek cesty na zámek lemují smutné pařezy s kořeny stromů stoletých velikánů vyrvaných z půdy při loňské vichřici. Samotný zámek - kdysi klenot barokní architektury - navštěvovaný velikány lidskými (jako byl J. W. Goethe, Mysliveček, Beethoven) je z větší části v zoufalém stavu a němým svědkem materiálního a duševního zpustošení předchozím režimem. Když jsem se na zámku rozhlížel po zdivu budov, vybavil jsem si jednu scénu z hororového filmu Zánik domu Usherů natočeného dle povídky od E. A. Poea. Světlým protikladem k tomuto ponurému stavu je zářící komín a část střechy opravovaného zámku. Ano, na tomto zámku, kterému by někteří přáli, aby raději spadl a ustoupil povrchové těžbě hnědého uhlí, probíhá rekonstrukce jeho zdevastovaného stavu. Setkání Keltů na Jezeří a hemžení mnoha návštěvníků vytlačilo tu šeď a zase na chvíli propůjčilo Jezeří pestré barvy a život. I naději, že se jednou této české kulturní památce zase vrátí lesk a noblesa, který si po právu zaslouží. Přeji paní kastelánce Haně Krejčové mnoho sil, aby ustála ten tak trochu nerovný a nekonečný boj jak s administrativními překážkami, tak i s následky vichřice z 30. července 2005 (škoda 8,5 milionů Kč) a sesuvu milionů tun zeminy.

V sobotu 6.5. večer proběhl dole pod zámkem druidský rituál celebrovaný druidy ze Sokolovska (Talcernem) a moravským druidem Pavlem. Na konci obřadu procházeli lidé mezi dvěma ohni a od krále a královny Beltinu dostávali rituální kamínky. Král ztělesněný Seánem (naším novým členem kmene) pak ke každému obdarovanému pronesl následující větu:

"Tento kámen je památkou na dnešní rituál. Vložte do něj svou modlitbu a ve vhodnou chvíli ji vypusťte tím, že kámen vrátíte zpět přírodě".

Celá fotogalerie

 

04.09.2006

Malgon

Galsko - Římská bitva 12.8.2006, ukázka jak mohly vypadat boje legií s “barbary”

Poslední víkend mé dovolené jsem se rozhodl podívat na ukázku boje legionářů s barbary.

Do Letovic jsem přijel vlakem, cestou od nádraží jsem našel jeden plakát, který zval na program do Keltské osady, byl první a poslední. Takže trošku bloudím, na náměstí se pak orientuji u mapy města a nacházím i místní značení, které zájemce dovede až na keltskou osadu. Neprší a nic nenasvědčuje tomu, že by se slunečné počasí mělo změnit.

Jsem zde poprvé a tak si v klidu prohlížím osadu, která je umístěna v bývalém lomu.

Po vstupu klešťovou bránou se objevují stavby, které přibližují návštěvníkům, jak asi vypadal život a osada Keltů.

Zaujala mě na první pohled největší kruhová stavba, která se ukázala být hospodou a to naprosto úžasnou. Program měl začít ve 13h. po jedenácté jsem jedním z prvních návštěvníků. Přijíždí i regionální televize, která natáčí šot o akci. Postupně se areál zaplňuje, hlavně přicházejí rodiče s dětmi. Program měl velké zpoždění a tak děcka využívají možnost zastřílet si z luku a využívají možnost svézt se na koni. K vidění bylo funkční ležení římských legionářů. Plzeňská skupina přivezla funkční repliku římského praku a tak si ho děti chtějí vyzkoušet také. K občerstvení bylo nabízeno pečené maso, pivo ( i černé) atd... Během čekání byla možnost se něco dozvědět i o životě v tehdejším Římě, o legiích, jejich výzbroji a to přímo od dobového “Césara”.

Program začal ukázkou výcviku a vedení legie, za podpory lučištníků. K vidění byly souboje germánských a keltských válečníků s meči, sekyrami a s kopím. Hlavní program začal již za deště, kdy se do ukázek různě aranžovaných bojů zapojili jezdci na koních - na každé straně jeden.

Prostředí na Isarnu je příjemné, byla škoda, že tentokrát počasí nepřálo, tak snad příští akce se vydaří i s počasím.

Celá fotogalerie

 

 

10.09.2006

Keltoman

Barbarské hody v keltské usedlosti ISARNO 2006

Ani letos jsem si s rodinou nenechal ujít Barbarské hody 2006 v keltské osadě Isarno u Letovic, které se konaly v sobotu 9.9. Tentokrát budu stručný a letošní ročník porovnám s rokem 2005:

Tentokrát bylo v Isarnu:

· zrekonstruována vstupní brána J
· o dvě ohrádky domácích zvířat více J
· více návštěvníků J
· méně návštěvníků v historických kostýmech L
· méně vos J
· nedělaly se chutné placky na plotně L
· večer mnohem větší zima L

O živou hudbu se postarala skupina The Bottle Wash Band.
Během akce jsme shlédli dvě šermířská vystoupení skupin
TARANIS a ISARNO. Jedničku si jistě zaslouží noční ohnivá show Petra Rajnocha na koni.

Byl jsem zvědav, zdalipak se i na této akci objeví člověk, kterému říkám "muž s vlčí hlavou". A opravdu během závodu jedlíků se objevil. Myslím si, že nevynechá jedinou keltskou akci. Jsa vystrojen v keltském kostýmu a ozdoben nápažníkem, s jakýmsi obrovským drápem za pasem a vakem na zádech, ve kterém nosí masku vlka, tiše jako vlk obešel Isarno a pak se uchýlil do Medové chýše. S nasazenou maskou jsem ho však tentokrát neviděl. Napíše mi někdo, kdo o něm ví víc?.

Celá fotogalerie

 

 

25.09.2006

Keltoman

Skotské hrátky v Mariánském údolí v Brně - Líšni

Včera (24.09.2006) jsem se zúčastnil s dětmi akce Skotské hrátky v Mariánském údolí v Brně Líšni. Skotské hrátky byly jakýmsi mini vydáním Skotských her na Sychrově. Pořádala je reklamní agentura Vertigo.CZ, a.s. a na jednotlivých stanovištích působili členové 31. PS Lesní moudrost. Stejně tak milí lidé ze Skotského psa. Sledujte jejich stránky (fotogalerii), snad se tam něco objeví i odtud. [Aktualizováno 09.10.2006] Ano, mají tam dostatek fotografií z této akce, třeba se tam najdete i také J . Navíc jsem dnes našel další odkaz s příspěvkem a fotografiemi na stránkách pořádající agentury Vertigo.CZ, a.s. Hrátky byly proklamovány jako akce pro děti s rodiči (a nejen pro ně) a myslím si, že akce byla zdařilá a vyšla ke spokojenosti mnoha set (nedokáži vůbec odhadnout) malých a velkých návštěvníků stejně, jako skvělé počasí. Děti si zasoutěžili, seznam jednotlivých disciplín je zde:

1) Hod kládou
2) Hod do výšky pytlem ječmene
3) Lov vlků
4) Zacházení s mečem na bitevním poli
5) Držení konve sladu
6) Vrhání kamenem
7) Běh s pijákem whisky
8) Farmářská procházka

.Pamatováno bylo také na občerstvení (špekáčky se opékaly na třech ohništích) a na pití. I sociální zařízení bylo zajištěno na slušné úrovni.

Já jsem využil čas k osobnímu setkání se skotským dudákem No. 1 panem Miroslavem Angerem, kterého při hře na skotské dudy doprovázela na bubínek jeho paní Ivanka (viz foto níže). Setkal jsem se také s nefalšovaným Keltem Petrem Rajnochem, který tam měl stánek s různými keltskými a pravěkými šperky, a hlavně stanoviště pro lukostřelbu a hod oštěpem na divočáka. A který se před 14 dny proháněl na koni v rámci noční ohnivé show (viz předchozí příspěvek).

Snad bude tato akce každým rokem, to by nebylo vůbec špatné J Však se podívejte na Celou fotogalerii na odkazu dole.

Celá fotogalerie

03.05.2007

Keltoman

Koncert Lenky Filipové v Brně na Musilce

V neděli 22. dubna 2007 jsem měl tu možnost navštívit koncert kytaristky a písničkářky/zpěvačky Lenky Filipové. Tento koncert je součástí koncertní šňůry The Best Of Tour 2007 pořádané k vydání zpěvaččina výběrového dvojalba Best of Lenka Filipová. Sice jsem nahoře napsal "měl tu možnost navštívit", přesnější by ale bylo "měl to štěstí navštívit".

Protože tento koncert byl vysoce kulturním a emotivním zážitkem zprostředkovaným třemi opravdovými profesionály. Lenka Filipová si na vystoupení přizvala kytaristu Mirka Linharta a irského hudebníka Seána Barryho. S tímto sympatickým hráčem na irskou harfu se seznámila při natáčení desky skupiny Irish Dew s názvem Šance (viz výše). Seán Lenku doprovázel kromě harfy i na keyboard a naučil se česky již natolik, že si zazpíval i některé vokály!

V tento večer zazněly mimo známých hitů a několika nových písniček z chystaného nového alba i dva irské tradicionály: Green Leaves a Carrickfergus. Absolutním zážitkem, při kterém až mrazilo po těle, pak byla skladba Oitche Mhath Leibh, kterou Lenka a Seán zpívali v gaelic. Tenhle "keltský" styl Lence opravdu padne a nezbývá než tiše doufat, že v něm bude se Seánem v budoucnu ještě pokračovat…

 

07.06.2007

Keltoman

Setkání Keltů na Jezeří 2007

Tato akce proběhla ve dnech 12. a 13.05.2007 na státním zámku Jezeří.

pro zobrazení celé galerie i s popiskami klikněte v horním rámečku na Jezeří 2007

 

12.08.2007

Keltoman

Keltské slavnosti v Sázavě u Žďáru

Tato akce proběhla v sobotu 21.07.2007 v krásném prostředí přírodního koupaliště v obci Sázava u Žďáru nad Sázavou (kraj Vysočina). Byl jsem na ni zavčasu upozorněn spolupořadatelkou Táňou Viškovou v zastoupení pořadatelů akce a majitelů koupaliště, manželů Hany a Milana Janáčkových. A také jsem se na tuto akci těšil již hodně dlouho dopředu. Počasí v ten den mimořádně vyšlo; vždyť jsem si také plánoval, že budu po mnoha a mnoha letech spát pod "širákem"! Do Žďáru jsem dorazil rychlíkem, pak přesedl na osobák a vystoupil na nádraží v Sázavě. Cesta na místo akce mi odtud zabrala asi tak 20 minut, ale byla to příjemná procházka. Záhy jsem vstoupil do areálu tohoto kouzelného přírodního koupaliště, do kterého mne to přímo "vtáhlo". Postupně jsem se seznámil s Táňou, Milanem, Janou, Jirkou a s dalšími milými a sympatickými lidmi. Areál patřil původně armádě a poté co jej odkoupili manželé Janáčkovi, učinili z tohoto zdevastovaného místa opravdu kouzelné zákoutí. Zde plánovaná akce byla vlastně 5. ročníkem (příspěvky o minulých ročnících najdete zde či zde). U jejího zrodu tehdy byli Milan Janáček, Vláďa Bukáček a Jirka Kasper. Vláďa Bukáček byl dokonce pořadatelem historicky 1. festivalu keltské kultury Beltine pořádaného Bratrstvem Keltů (Tomášem Křivánkem), který se konal v roce 1995 právě ve Žďáru nad Sázavou. Program byl až neuvěřitelně nabitý. Kromě mnoha soutěží pro děti, ženy a muže se na pódii vystřídalo několik hudebních kapel: Irish Dew, Ginevra (ta hrála dokonce 90 minut v kuse), Fat Fingers, Kelská vinice a Chodská vlna. Poslední dvě jmenované skupiny jsem již poslouchal ze spacáku pod břízkou J . Skupina tanečníků a tanečnic Caledonian Club v nefalšovaných kiltech a slušivých krojích zasvěcovala zájemce do tajů skotských tanců, pěknou bitku předvedli pánové ze skupiny historického šermu Heraldicus. Oko ne jednoho pána jistě potěšilo vystoupení tanečnic z DS Effrenata s jejich noční ohnivou show, o půlnoci ještě proběhl slušný ohňostroj. Součástí akce byl keltský jarmark s různými předměty, o občerstvení bylo dokonale postaráno a sociální zařízení na vysoké úrovni.

Když jsem ráno opouštěl plný dojmů toto místo a pozoroval okolní přírodu, řekl jsem si, jak dokonale zde bylo naplněna keltská oslava ve spojení živlů: Oheň - Voda - Země - Vzduch…

Ale dost již bylo slov. Hodně jsem fotil, a tak si můžete z fotek udělat obrázek o této akci sami. Také se můžete podívat na článek a fotky od Zbultrana, kterého jsem potkal přesně o týden později na zámku Kačina stejně, jako skupinu Kelská vinice J

Prostě podtrženo a sečteno: dávám této akci a jejím pořadatelům za jedna. A moc se již těším na její příští ročník v roce 2008!

pro zobrazení celé galerie i s popiskami klikněte v horním rámečku na Keltské slavnosti ve Žďáru, …

 

23.08.2007

Ardbena Ó Fergunna

Kačina Lughnasadh 2007

Přiblížil se čas oslav keltského svátku Lughnasadh, tak jako každý rok.

Byli jsme pozváni na zámek Kačina, kde se konala vernisáž k otevření výstavy výtvarných děl Lughnasadh 2007.

Letošní téma znělo "Bohyně Brighid jako pramatka zemědělství". Výstavu pořádalo občanské sdružení Lugh, národní zemědělské muzeum Praha a Muzeum českého venkova zámek Kačina. Druid našeho kmene Deraois Lunwer se nacházel na místě již od pátku, protože pomáhal s některými organizačními věcmi.

Vernisáž měla být zahájena ve 16.00 hodin a jelikož jsme každý z jiného koutku naší české země, začali jsme se sjíždět během sobotního dopoledne. Náš keltský tábor jsme rozbili v zadní části zámku. Počasí nám přálo, byli jsme všichni ve skvělé náladě.

Kolem páté hodiny proběhl, také v zadní části, obřad k uctění bohyně Brighid. Provedli jej druid Lunwer a druid Talcern za účasti našeho kmene Deraois. Těsně po ukončení obřadu se strhla velká průtrž mračen, což bylo velmi dobré znamení. Ani tato změna počasí však neodradila nikoho z nás či návštěvníků a tak jsme si rádi poslechli kapelu Kelská vinice. Atmosféra byla úžasná, pomalu se stmívalo. Nádherná hudba nás všechny, kdo zůstali, přivedla do příjemného rozpoložení, které ještě silněji umocňovala hořící hranice.

Když kapela odjela, zpestřila nám posezení u ohně Seánova přítelkyně Lucie a také Talcern, kteří předvedli moc krásné ohňové vystoupení za zvuků bubínků a flétny.

Opravdu vydařený kouzelný večer!

Druhý den ráno vyšlo slunce a ukázala se modrá obloha, nelenila jsem jít udělat nějaké fotky okolí. Někteří z nás vyrazili na prohlídku zámku i výstavy.Zbytek zkoušel střílení z luku za přítomnosti mistra lukostřelby.

Lilintix, Kathleen a Mraxis malovali keltské mandaly.

Po poledni proběhlo přijímání nových členů do kmene, Malgona a Sidheagh. Čas rychle ubíhal, ač neradi museli jsme se rozloučit a opět zamířit do svých domovů.

Tento víkend se konalo více akcí na různých místech, proto nebyla návštěvnost tak velká jak se předpokládalo, také někteří účinkující, kteří slíbili účast nepřijeli. Na druhou stranu, Lughnasadh na Kačině byl klidný, komorní a já jsem si tam báječně odpočinula i nabrala pozitivní energii. Někdy je opravdu méně, lepší jak více. Však posuďte sami podle fotografií.

pro zobrazení celé galerie i s popiskami klikněte v horním rámečku na Kačina Lughnasadh 2007

 

15.09.2007

Keltoman

Barbarské hody v keltské usedlosti ISARNO 2007

V sobotu 8.9. jsem se svými dětmi Mraxisem a Lilintix navštívil již počtvrté tradiční akci zvanou Barbarské hody v keltské osadě Isarno u Letovic. Za chvíli jsme narazili na historický stan našeho kmene Deraois, kde se druid Lunwer, kněžna Ardbena a Kathleen věnovali Living History. V jejím rámci probíhalo experimentální barvení vlny přírodními barvivy. Tuto vlnu používá Ardbena ke karetkování a Kathleen ke tkaní na stávku. Barvení vlny vařením v kotlíku dopadlo velmi dobře a postup i výsledky můžete najít na galerii níže. Program měl klasický průběh: pro děti možnost jízdy na koních, lukostřelba nebo soutěž malých jedlíků. Dále zde byla tradiční zabíjačka a pak závody dospělých jedlíků, ze kterých se mi již nedělá moc dobře J Stačí, když se občas podívám, kolikátý chod již který borec zvládá. Inu, Obelix by z toho jistě měl radost, dietologové sotva… Po usedlosti bylo rozmístěno několik stánků s různými předměty, s tričky s keltskými motivy a fungovala i chýše s keramickou dílnou. Občerstvení bylo zajištěno, ale zase tu nedělal nikdo ty dobré placky co kdysi L Během dne bylo několik vystoupení, které zabezpečovala skupina historického šermu Legio X GPF ve spolupráci se šermíři z Tua Deargh. Při jejich humorné scénce, kdy Asterix z Galie hledá v Čechách Bohemixe, se smáli diváci a divačky opravdu všech věkových kategorií. Stejně tak neměla chybu jejich "opera", v jejímž rámci tančili i reci v legionářské zbroji kankán (video)! Došlo také na orientální tance dvou sličných tanečnic (video), u kterých mi bylo stejně jako u gladiátorů a dalších méně oděných účinkujících líto, že není tak hezké a teplé počasí, jako o minulých hodech. Také zde probíhaly irské tance (video1 a video 2). Dalším bodem programu byly zápasy gladiátorů v aréně, kdy mne ti Římané mile/nemile překvapili. Šéf jejich školy v bílé tóze zvaný Lanista ve mne odhalil samotného císaře Caesara "inkognito" a pozval do arény, abych rozhodoval o životě a smrti poraženého gladiátora! Zřejmě to bylo tím, že jsem byl letos v "civilu" a nikoliv v historickém kostýmu. Mraxis narychlo převzal natáčení na videokameru, ve fotoaparátu mi bohůmžel došly baterie. Naštěstí i někdo jiný (návštěvník Libor, kterému tímto děkuji za odkazy na jeho videa) tyto okamžiky fotil a umístil na Rajče.net zde. A tak se stal Keltoman na chvíli císařem římským! I když jsem se snažil rozhodovat spravedlivě, nebylo to snadné… Mezi davem skandujícím život nebo smrt pobíhal s děsivou maskou příšerák s dýkou zvaný Psychopompón alias Charon, který jednoznačně podporoval smrt. Nikdy jsem se ovšem nezavděčil všemu lidu J Každopádně nelze těmto Římanům upřít profesionální výkony. S plzeňskou částí X. legie jsem se poprvé setkal v roce 2006 na Jezeří (viz galerie Jezeří 2006). V Isarnu samotném to zatím byla nejlepší skupina historického šermu (SHŠ), jakou jsem tam viděl. Večer dorazil další člen našeho kmene Celtill, který si v medové chýši zahrál na housle se skupinou The Bottlewash Band. Šermíři pak zajistili i noční ohňovou show. Fotky z celé této akce, které jsem pořídil já a Ardbena, si můžete prohlédnout v galerii níže.

Jinak letos nedorazil člověk, kterému říkám "muž s vlčí hlavou", o kterém nikdo nic neví, a který přitom nevynechá snad ani jednu keltskou akci.

Zato mne mile překvapil muž v historickém oděvu, který mi zastoupil cestu a identifikoval správně jako Keltomana. Byl to Je den z Hercynského lesa, se kterým si již nějakou dobu dopisuji, leccos jsme již vyřešili (Runový kámen u Vltavy) a je např. autorem básně Samhain (najdete ji v archivu z roku 2006). A teprve teď jsme se poznali i osobně a předal mi vzácný dar. Děkuji, Vláďo…

Byla doplněna další část mozaiky složené ze všech těch skvělých lidiček zabývajících se Kelty, které jsem chtěl poznat osobně.

pro zobrazení celé galerie i s popiskami klikněte v horním rámečku na Barbarské hody 2007

 

 

Pokud víte o nějaké připravované akci s keltskou tématikou (koncerty hudebních skupin nebo oslavy keltských svátků, upozorněte na ni také prostřednictvím Návštěvní knihy!

Návštěvní kniha  

Zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz